Łukasz Gawroński – MIMOCHODEM wystawa indywidualna

Łukasz Gawroński jest portrecistą poruszającym się równolegle ze swoim modelem – w podobnej, przejściowej fazie ruchu.

Jego fotografowanie to bezustanna podróż po fazach.

Niekiedy rajd, najczęściej jednak szwendanie.

Łukasz się szwenda, więc spotyka.

Te spotkania, choć nie aranżowane, nie są przypadkowe – artysta programuje się z nadzieją na interakcję.

Podchodzi zresztą do możliwej wymiany uczciwie – bez łapczywego oczekiwania na wymierne efekty: oceny i wyceny.

Rozumie, że i natura stanu przejściowego jest uczciwa, nie wymuszając ostatecznego słowa.

Niedokończone trwanie gwarantuje wstrzymanie komentarzy.

Pozwala z dystansem wyczekiwać rozwoju wypadków. W permanentnej fazie przejściowej jest się równocześnie przed, w trakcie i po zdarzeniu.

Formalnie Gawroński stosuje silne znaki plastyczne i wyraziste formuły narracyjne, a mimo to często zastanawiamy się który fragment rzeczywistości odgrywają portretowane osoby.

Tymczasem artysta zaledwie otwiera temat, umożliwiając widzowi własne lub, co najciekawsze i najpełniejsze –  wielokrotne opisanie sytuacji.

Nawet jeśli aranżuje scenę portretową dla celów konkretnej fabuły, aranżuje sytuacje trwania.

Miejsca, sztafaże i stylizacje – bez względu na to czy klarują, czy też woalują reżyserię – podnoszą temperaturę stanu przejściowego.

Wyczulenie na momenty emocjonalnego zawieszenia, pozwala Gawrońskiemu ilustrować wnikliwie, ale nienachalnie, niejako mimochodem.

Zapis gestów nie współtworzących jednoznacznego obrazu stanu ducha, to wyrazy zjawiskowego współbycia fotografa z modelem.

Dojrzałość artysty tkwi, przekornie, w chłopięcej bo nieco zachłannej ciekawości dla portretowanego i głębokiej akceptacji jego prywatności, właściwej doświadczonemu obserwatorowi.

Tekst: kurator wystawy, Paweł Klein
kurator: Paweł Klein
miejsce: Plac Przyjaciół
Wernisaż: 8.09.2017 godz. 20.00
Wystawa potrwa: 8.09.2017 – 24.09.2017

Łukasz Gawroński

Fotograf, filmowiec, producent.

Specjalizuje się w fotografii portretowej, realizując zamówienia zarówno dla tytułów prasowych (Zwierciadło) jak i instytucji związanych z kulturą (Teatr Muzyczny Capitol i Teatr Polski we Wrocławiu, Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku).

Ironiczny dokumentalista – jego autorski blog spacerkiem.blogspot.com, to zapis codziennych konfrontacji z polską rzeczywistością. Ludzie bliscy i dalsi, okruchy, plamy i resztki, zakamarki, widoki i sytuacje czyli wszystko to co nas otacza zarejestrowane z użyciem klasycznych aparatów analogowych kompaktowych a następnie opatrzonych osobistym komentarzem autora.

Jazzfan – przez lata współpracował z miesięcznikiem Jazz Forum, realizując sesje fotograficzne na okładki magazynu, dokumentując klubowe koncerty i festiwale. Obecnie we współpracy z marką Leica przygotowuje album, antologię polskiego jazzu All That Jazz.

Kinomaniak – jest współtwórcą projektu fotograficznego OFF SCREEN w ramach którego, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, portretuje najważniejszych autorów światowego kina.

Rebel Babel Ensemble – producent wykonawczy wrocławskiego artysty, muzyka, kompozytora Łukasza L.U.C Rostkowskiego, założyciela międzynarodowej orkiestry orkiestr dętych Rebel Babel Ensemble, będącej jednocześnie platformą spotkań muzyków i kompozytorów. Celem projektu jest kreowanie dialogu, łączenie różnych stylistyk i kultur, amatorów i zawodowców, przaśności i futuryzmu.

Underground – członek oddolnej inicjatywy kreatywnej: ALTER.NACJA, w ramach której realizuje eksperymentalne formy video art.

Wybrane wystawy i prezentacje:

– Instytut Kultury Polskiej w Pradze i Sztokholmie,

– Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie,

– Warszawska Fabryka Trzciny,

– Opera Bałtycka,

– Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu,

– Spichlerz Sztuki Wejherowo,

– Fundacja Salony, Zielona Góra.

– w Pawilonie Polskim na World Expo w Szanghaju zaprezentował serię portretów osobistości polskiej kultury pt.: „Polska się uśmiecha”.

www.lukaszgawronski.com http://spacerkiem.blogspot.com/