Rok 2018

Rezydenci oraz wystawy, które można było obejrzeć podczas 6. edycji festiwalu fotografii WRS.

Kacper Kowalski
Kacper Kowalski

Kacper Kowalski (1977) mieszka i pracuje w Gdyni. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada, będąc jednocześnie fotografem i pilotem, pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę. W styczniu 2014 roku ukazała się pierwsza debiutancka książka fotograficzna „Efekty uboczne”. We wrześniu 2017 roku ukazała się kolejna książka “OVER”, w której wychodzi poza ścisłe reguły dokumentu, rozliczając się z własnym „tu i teraz” po ponad 20 latach doświadczenia związanych z lotnictwem. Jego prace wystawiane są w galeriach i na festiwalach na całym świecie. Kowalski jest reprezentowany przez brytyjską agencję prasową Panos Pictures. Otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo (2009, 2014 i 2015) i wiele innych.

Konstancja Nowina-Konopka
Konstancja Nowina-Konopka

Konstancja Nowina-Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej, działała też społecznie jako radna dzielnicy, w której mieszka. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia dotychczasowych zajęć. W 2012 obroniła dyplom Akademii Fotografii w Krakowie. W 2013 uczestniczyła w Programie Mentorskim Sputnik Photos w Warszawie. Obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach.

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in – Lens Culture Student Photography Awards 2013, Leica Street Photo 2013, Slovak Press Photo 2016. Była także finalistką konkursów: Vienna International Photo Awards 2013, The Miami Street Photography Festival 2013, Kolga Tbilisi Photo 2014 oraz Przetwórnia 2015. Jej zdjęcia były publikowane w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach tj. Polityka, Gazeta Wyborcza, K MAG i 6Mois. Fotografie pochodzące z jej projektów fotograficznych – „1001 złych czynów” i „Minecraft” można znaleźć w książkach: No2 Sputnik Photos and Debuts 2015.

Maciej Moskwa
Maciej Moskwa

Maciej Moskwa (1982) mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest absolwentem i wykładowcą Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest wydana wspólnie z Rafałem Grzenią, w 2016 roku, książka “Sura”. Moskwa jest założycielem kolektywu “Testigo Documentary”, powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów zajmujących się tematami społecznymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów, uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych zagadnień. Kolektyw organizuje również warsztaty i wykłady dla studentów. Maciej jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród w konkursach takich jak Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku oraz Gdańsk Press Photo. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych.

Wystawy rezydentów

Konstancja Nowina-Konopka
Kacper Kowalski
Maciej Moskwa

Wystawy towarzyszące, które można było zobaczyć podczas festiwalu.

Grzegorz Wełnicki
Bogdan Dziworski
Wojciech Grzędziński
Skip to content