Rok 2020

Rezydenci oraz wystawy, które można było obejrzeć podczas 6. edycji festiwalu fotografii WRS.

Maksymilian Rigamonti
Maksymilian Rigamonti

Maksymilian Rigamonti urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF.

Zdobywca głównej nagrody – Zdjęcie Roku – w konkursie Grand Press Photo 2012. Stypendysta Ministra Kultury w roku 2014. Nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack 2014. Jego książka fotograficzna Echo została wyróżniona w konkursie International Photography Award w 2018 roku, zdobyła też tutuł Photo Book roku 2018 w konkursie Grand Press Photo 2019, a także Photography Book of the Year 2018 w 76. edycji Pictures of the Year International.

Od 2020 roku Maksymilian Rigamonti jest ambasadorem Fujifilm Polska.

Marta Berens
Marta Berens

Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie oraz rocznych warsztatów Sputnik Photos. Z wykształcenia i zawodu – producentka filmowa.

Fotografią zajmuje się z pasji, to medium jest dla niej przestrzenią, w której porusza się między jawą a snem, odpoczywa, łapie oddech od pędu filmowej codzienności. To miejsce, w którym prowadzi dialog i procesuje swoje osobiste, rodzinne doświadczenia.

Jest autorką takich projektów jak “Crystal Structure”, „Fairytale”, „Dream Chapter”, „Silica”, w których we własny wewnętrzny krajobraz wpisuje swoją rodzinę.

Fotografia stanowi dla niej również narzędzie ocalenia pamięci i rejestracji śladów rdzennych kultur, mniejszości religijnych, ich wierzeń i tradycji – serie „Suiti”, „The Northern People Tales”. Te fotograficzne podróże łączy jeden mianownik – izolacja, oddalenie, zanikanie. Marta Berens jest finalistką i zwyciężczynią wielu prestiżowych konkursów, m.in. Magnum Photography Awards (kategoria: fotografia dokumentalna, juror’s pick David Allan Harvey), LensCulture Emerging Talents Awards 2014, Burn Emerging Photographer Fund 2015, Reminders Photography Stronghold Gallery Grant – Tokyo oraz Festiwalu Fotografii Format 2015 w Derby w Wielkiej Brytanii.

Piotr Zbierski
Piotr Zbierski

Piotr Zbierski (ur. 1987), obecnie doktorant PWSFTviT w Łodzi. Prezentował swoje prace w galeriach m.in. we Francji, Niemczech, Portugalii, Rosji, jak również w magazynach (“Shots Magazine”, “Archivo Zine”, “Die Nacht”, “Gup Magazine”).

W 2012 roku zdobył prestiżową nagrodę Leica Oscar Barnack Newcomer Award za cykl prac Pass by me. Jego prace znajdziemy w kolekcjach Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii oraz w Musée de l’Élysée w Szwajcarii.

W 2016 roku wydał swoją pierwszą książkę Push the sky away – tryptyk, nad którym pracował w latach 2008-2016. W 2020 roku wydał kolejną książkę Echoes Shades skupiającą się nad relacjami natury i kultury.

Wystawy rezydentów

Weronika Gęsicka
Filip Ćwik
Elis Hoffman

Wystawy towarzyszące, które można było zobaczyć podczas festiwalu.

Katarzyna Mirczak
Skip to content