7. edycja Festiwalu Fotografii
„W Ramach Sopotu” odbędzie się
w dniach 3-19 września 2021

Zapraszamy na 7. edycję Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”.

W tym roku motywem przewodnim głównej części prezentowanych przez nas wystaw jest hasło “Dyskomfort”.

Do naszego programu rezydencji artystycznej zaprosiliśmy troje artystów korzystających w swoich projektach z medium fotografii – Filipa Ćwika, Weronikę Gęsicką oraz Elisa Hoffmana. Niezależnie od siebie nawzajem poruszyli oni w swoich pracach – na różnych poziomach, we własnym indywidualnym stylu i formacie – temat współczesnych niepokojów, które w wymiarze społecznym, kulturowym i osobistym stały się wręcz podstawowym elementem naszej codzienności.

Podobnie jak pokazywane na festiwalu indywidualne wystawy Sebastiana Rogowskiego oraz Martiny Hoogland Ivanow są komentarzem do wyjątkowo niepewnych i zmiennych obecnie relacji międzyludzkich, trudności z uformowaniem jednolitej i stabilnej postawy wobec rzeczywistości, a także ogarniającego nas coraz bardziej wewnętrznego poczucia lęku i wątpliwości wobec istoty osobistego funkcjonowania w świecie oraz problemu autonomiczności. Paradoksalnie, pomimo naszych instynktowych prób uniknięcia go, poczucie coraz intensywniejszego dyskomfortu może być jedynym katalizatorem i punktem wyjścia wprowadzania zmian, ewolucji myślenia o rzeczywistości, uwolnienia potrzeby kreatywnego myślenia na temat przyszłości.

Na tegorocznym FFWRS będzie również można zobaczyć grupową wystawę artystów w międzynarodowym składzie – Violeta Bubelyte, Błażej Pindor, Diana Tamane, Artur Żmijewski – zatytułowaną “Szmuglerzy kwiatów”, której kuratorem jest Adam Mazur, a także poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi / PWSFTviT prowadzoną przez prof. Janusza Tylmana i Huberta Humkę oraz zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowaną studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ponadto będzie można uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych tematem fotografii, spotkaniach z artystami jak również zobaczyć wystawę książek fotograficznych przygotowaną przez Pawła Kleina.

Wydarzenia i ekspozycje Festiwalu Fotografii “W ramach Sopotu” będą odbywać się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, galeriach Goyki 3 Art Inkubator oraz KIT, a także Sopotece.

REZYDENCI

Weronika Gęsicka

Urodzona w 1984r. we Włocławku. Artystka wizualna. W swojej praktyce posługuje się głównie fotografią, tworzy także obiekty i instalacje. Jej projekty dotyczą tematów związanych z pamięcią, jej mechanizmami oraz powiązanymi teoriami naukowymi i pseudonaukowymi. Interesują ją również kulturowe zjawiska, które wpływają na współczesną rzeczywistość i które dają także możliwość manipulowania tą rzeczywistością. Często pracuje z materiałami archiwalnymi, w tym fotografiami znalezionymi przypadkowo w Internecie, ale także z banków zdjęć, archiwów policji i prasy. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych i Akademię Fotografii w Warszawie.
Laureatka m.in. Paszportu Polityki za rok 2019 w kategorii Sztuki Wizualne, EMOP Arendt Award (2019), Foam Talent (2017), Spotlight Award (2017, Belfast Photo Festival) i LensCulture Emerging Talent Awards (2016). Finalistka Prix HSBC pour la Photographie (2017) i Prix Levallois (2016). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace znajdują m.in. w kolekcjach Deutsche Börse Photography Foundation (Niemcy), Dom Museum (Wiedeń) i MuFo Muzeum Fotografii (Kraków).

Filip Ćwik

Rocznik ’73. Studiował Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Technik budowlany. W swojej pracy łączy medium fotografii, kolażu i malarstwa. Niejednokrotnie wykracza poza definicje dokumentu łącząc i zapożyczając powszechnie znane obrazy nadając im nowy wymiar i znaczenie. Autor pięciu wystaw fotograficznych i dwóch kolaży. Sporadycznie kurator i edytor książek artystycznych. Prowadzi autorskie studio portretu Studio810 oraz własną pracownie w Warszawie na Saskiej Kępie.

Elis Hoffman

Elis Hoffman (1979) mieszka i pracuje w Sztokholmie w Szwecji. Studiował fotografię w Nordic School of Photoography oraz komunikację wizualną na University of Arts, Crafts and Design w Sztockholmie. Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych - m.in. na festiwalach PHOS Art w Matane, Recontres Photographiques w Montpellier, Norderlicht w Groningen. Jego projekty prezentowane jako wystawe indywidualne w tym w galerii VU w Quebecu, Fińskim Muzeum Fotografii w Helsinkach i Galerii Kehrer w Berlinie. Jest autorem dwóch książek fotograficznych, które zostaly nagrodzone przez Jury Rencontres photographiques de Montpellier - za serię “Tonight” oraz TT:s Stora Fotopris, uważaną za najważniejszą szwedzką nagrodę fotograficzną - za projekt “Fading”. Książka “Fading” została wydana przez Kehrer Verlag i miała swoją premierę w Paris Photo.

2 WRZEŚNIA

18:00 – 21:00 | Sopocka Szkoła Fotografii

Warsztaty z Filipem Ćwikiem

18:00 | Pomarańczowa Plaża

Spotkanie z Elżbietą Kinowską prowadzone przez Angelikę Swobodę – premiera albumu Sopot Beach

19:00 | Dwie Zmiany

Spotkanie z uczestnikami pleneru fotograficznego w Sopocie – studentami Szkoły Filmowej w Łodzi

3 WRZEŚNIA

19:00 | PGS

Wernisaże wystaw

Wystawa Główna: Filip Ćwik, Elis Hoffman, Weronika Gęsicka, kurator Maja Kaszkur 

Wystawa „O wiele za blisko” – Martina Hoogland Ivanow

Wystawa „Bursztynek” – wystawa pleneru fotograficznego Łódzkiej Szkoły Filmowej, Estella Dandyk, Kacper Godlewski, Karolina Golis, Maria Łukaszewska, Filip Preis, Aleksandra Szajnecka, Karolina Wojtas, opieka artystyczna Hubert Humka i Janusz Tylman

Wystawa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką Małgorzaty Popinigis 

Wystawa w kawiarni Cosma  – 120 portretów na 120 lecie Sopotu, Krzysztof  Salwarowski

20:00 | Goyki 3 Art Inkubator

Wernisaż „FLOWER SMUGGLERS” – Violeta Bubelyte, Błażej Pindor, Diana Tamane, Artur Żmijewski, kurator Adam Mazur

21:00 | KIT

Wernisaż „Dyskomfort” – Sebastian Rogowski, kurator Maja Kaszkur

21:30 | Dwie Zmiany

Wernisaż wystawy Sopockiej Szkoły Fotografii, kurator Paweł Klein

4 WRZEŚNIA

12:00-15:00 | SSF WFH

Warsztaty z Weroniką Gęsicką

13:00 | Sopoteka

Otwarcie wystawy fotoksiążki. Swoje książki podpisywać będą: Elis Hoffman, Martina Hoogland Ivanow, Sebastian Rogowski i Hubert Humka

14:30 | Kawiarnia Cosma w PGS

Spotkanie z Beatą Cegielską prowadzone przez Adama Mazura

16:00 | Kawiarnia Cosma w PGS

Spotkanie z rezydentami (Weroniką Gęsicką i Filipem Ćwikiem), prowadzone przez Maję Kaszkur i Adama Mazura

PLAN FESTIWALU

@wramachsopotu