MARTA ZGIERSKA

Urodzona w 1987 roku w Lublinie. Ukończyła Fotografię w PWSFTviT w Łodzi, a także Filologię Polską ze specjalnością teatrologiczną oraz Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na UMCS w Lublinie. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się problematyką traumy, granicznych doświadczeń oraz pracą z ciałem.

W ostatnich pracach bada kanony kobiecego piękna i podważa presję, jaką współczesne społeczeństwo wywiera na wizerunek kobiety. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu działań. Jej debiutem na arenie międzynarodowej, a zarazem najbardziej znaną pracą jest cykl „Post”, uhonorowany prestiżową nagrodą Prix HSBC pour la Photographie. W 2015 roku Zgierska znalazła się na sporządzonej przez Lens Culture liście 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia na świecie.

Autorce przyznano szereg głównych nagród, w tym m.in. Daylight Photo Awards, Reminders Photography Stronghold Grant, FotoLeggendo Giovanni Tabo Prize i Kolga Tbilisi Photo Award. W 2016 roku nominowana do ING Unseen Talent Award. Jej prace wystawiane były w Finnish Museum of Photography (Helsinki, 2017), International Red Cross and Red Crescent Museum (Genewa, 2017), Museum Dr. Guislain (Ghent, 2017), Musee de la Photographie Andre Villers (Mougins, 2016), Galerie Esther Woerdehoff (Paryż, 2016), Gowen Contemporary Gallery (Genewa, 2016), Galerie Intervalle (Paryż, 2017 i 2019), Unseen Amsterdam (2017), Artgenève (2019). Jej twórczość prezentowana był także na licznych festiwalach, m.in. na Festival Circulation(s) i Athens Photo Festival. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Actes Sud z Arles opublikowana została książka fotograficzna „Post”, nagrodzona PDN Photo Annual (2017). W 2018 roku artystka została nominowana do prestiżowej nagrody Foam Paul Huf Award, a w 2019 do DZ BANK Art Collection Fellowship. W 2019 roku została ogłoszona Artist of the Year na DongGang International Photo Festival w Korei Południowej. Jej prace znajdują się w kolekcji HSBC Foundation, a także w wielu prywatnych kolekcjach.