Na tydzień przed świętami Sopot zamienia się w miasteczko pełne pasjonatów fotografii, przemierzających ulice od galerii do galerii, od spotkania do spotkania, w poszukiwaniu wysublimowanych wrażeń estetycznych…

Zobaczyć Sopot na zdjęciach, które przejdą do historii polskiej fotografii – ta myśl przyświecała pomysłodawcom festiwalu fotografii „W ramach Sopotu”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku.

Inspiracją było podobne wydarzenie we francuskim Deauville, z którym Sopot współpracuje. Festiwal „Planche(s) Contact” to tygodniowe rezydencje dla artystów fotografików, których prace są następnie prezentowane w przestrzeni miasta.

Już po raz drugi w grudniu w Sopocie jesteśmy świadkami prawdziwego święta fotografii, podczas którego uznani artyści fotografii zaprezentują swoje dzieła. Zobaczymy zarówno projekty, dla których inspiracją był Sopot, jak i cykle, które tu w Sopocie będą miały swoją premierę.

Festiwal „W ramach Sopotu” to nie tylko wystawa prac rezydentów. Program tego wyjątkowego w skali kraju wydarzenia, to także warsztaty, koncerty, spotkania oraz możliwość zobaczenia wystaw sprowadzonych do Sopotu z najbardziej prestiżowych galerii fotografii w kraju.

Każdy z zaproszonych rezydentów wykonał w Sopocie autorski cykl prac. Artyści mieli pełną dowolność w tworzeniu, sami wybrali interesujący ich temat i formę artystycznej realizacji swojej wizji. W tym roku zaproszenie przyjęli wyjątkowi twórcy: duet złożony z fotografa i art directora/designera – Jacek Kołodziejski | Anna Łoskiewicz; duet Magda Wunsche | Agnieszka Samsel; duet Zosia Zija | Jacek Pióro; a także Jacek Piotrowski oraz Wojtek Wieteska. Wystawę prac, które powstały podczas pobytu artystów w Sopocie można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie od 16 grudnia 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku.

W edycji 2016 jesteśmy świadkami zupełnie nowej skali festiwalowych zdarzeń. Na czas Festiwalu pierwsze piętro Sopot Centrum przeobraziło się w nowoczesną galerię. W nieco modernistycznych, industrialnych przestrzeniach przypominających galerie berlińskie czy nowojorskie, prezentowana jest współczesna sztuka fotografii. Dzięki Leica 6×7 Gallery, z którą organizatorzy nawiązali w tym roku współpracę, Festiwal gości kilka znakomitych ekspozycji. Wśród ikon fotografii, których dzieła można będzie obejrzeć w Sopocie znaleźli się legendarni artyści, tacy jak: Wojtek Wieteska, Paweł Bogumił i najgłośniejszy debiut roku – Tomek Wysocki.

Obok premierowej wystawy rezydentów w Państwowej Galerii Sztuki swoją premierę na Festiwalu będzie miał autorski cykl prac Radka Polaka, rezydenta I edycji Festiwalu „W ramach Sopotu”. Artysta zaprezentuje po raz pierwszy realizowaną aparatem wielkoformatowym serię portretów powstałych w Gruzji – Jestem bratem swego ojca. Dotychczas ten zbiór prac znany był z książki „Gruziński smak”, teraz zostanie powiększony i udostępniony publiczności w wielkoformatowych odbitkach.

Tomek Bergmann zaprezentuje cykl „Deauville’s stories”, który powstał we Francji podczas jego rezydencji artystycznej w Deauville i prezentowany był na prestiżowym francuskim festiwalu „Planche(s) Conact 2015”.

Będziemy mogli oglądać także prace absolwentów Sopockiej Szkoły Fotografii, którą reprezentować będą Asia Świder oraz Hanna Jakóbczyk.

W trakcie Festiwalu „W ramach Sopotu” mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w szeregu spotkań autorskich, warsztatów prowadzonych przez zaproszonych gości, oraz wernisaży. W tym roku będzie to między innymi nietypowa prezentacja prac Jacka Piotrowskiego – Piotrowski&Dick4Dick „Muza czasu dorastania” – slide-show pokazujący klimat trójmiejskiej sceny alternatywnej. Towarzyszyć mu będzie improwizowany koncert Dick4dick.

W ramach Festiwalu odbędzie się także wspólny, kilkumiesięczny projekt edukacyjny z ASP. Wojtek Wieteska poprowadzi cykl warsztatów ze studentami wydziału grafiki, w ramach którego powstaną cykle prac młodych artystów. Ich premiera odbędzie się na festiwalu w 2017 roku. Kolejny projekt edukacyjny – warsztaty z gimnazjalistami – prowadzony przez Zosię Ziję i Jacka Pióro zakończy sesja fotograficzna, podczas której dzieci będą portretowały zawodników drużyny Trefl Sopot. Prace będzie można oglądać podczas kolejnej edycji festiwalu.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Tomasz Bergmann – artysta multimedialny: fotograf, operator filmowy, muzyk, realizator video-art, reżyser awangardowych reklam i wideoklipów, performer.