Plakat Festiwalu Fotografii "W Ramach Sopotu" 6 Edycja

SERGEY MELNITCHENKO - Młodzi i Wolni

Kurator: Adam Mazur

Przestrzeń informacyjna jest nieustannie wypełniana apokaliptycznymi przepowiedniami. Równocześnie ludzka sfera prywatna staje się dużo barwniejsza ze względu na globalizację i jej dobrodziejstwa, takie jak łatwy dostęp do towarów, możliwość podróżowania, wolność wypowiedzi w internecie. Jest to czas zarówno jednostkowych zwycięstw, jak i ogólnego kryzysu. Z roku na rok ta sytuacja robi się coraz bardziej nieprzewidywalna i niepokojąca.

Rok 2020 bije pod tym względem wszelkie rekordy. Pandemia COVID-19 szybko rozłożyła świat na łopatki. W ciągu kilku tygodni zamknięto granice i połączenia transportowe. W jednej chwili wszystko to, co dawało poczucie wolności, stało się niedostępne. W 2020 roku moje zdjęcia z serii Młodzi i wolni zyskały społeczny wydźwięk. Staram się natychmiast reagować na pojawiające się w kraju i na świecie wstrząsy, zamieszczając zdjęcia w sieci. Nie potrzeba niczego wymyślać – natura sama tworzy barwne historie. Na przykład pola gęsto usłane plastikowymi odpadami przywianymi z wysypiska śmieci przez huragan, czy też pokrywający cały kraj smog wywołany pożarami czarnobylskich lasów. Ze względu na kwarantannę nasze życie wygląda, jakby toczyło się w kolonii trędowatych. Z prawa do przemieszczania się można obecnie korzystać jedynie z maską na twarzy, w rękawiczkach i ze środkiem dezynfekującym.

Kwarantanna obejmująca cały świat nie pozostawiła żadnych wątpliwości co do tego, że jesteśmy wszyscy ściśle ze sobą powiązani. Każdy zatem może zarówno mieć wpływ na to, co się dzieje, jak i stać się ofiarą wpływu.

Młodzi i wolni? – to pytanie do całego pokolenia, pokolenia millenialsów, które funkcjonuje obecnie na pierwszej linii i powinno wziąć na siebie odpowiedzialność za sprawy otaczającego nas świata. Właśnie teraz następuje zdecydowane przejście od pozycji niepewności do etapu tworzenia długofalowych planów działania. Biorąc za podstawę ideały stworzone przez poprzedników, można wpaść w pułapkę – i ponownie upaść. Lub dokonać wyboru, zachowując prawo do równości szans.

 

SERGEY MELNITCHENKO – Urodzony w 1991 roku w Mikołajowie na Ukrainie. Założyciel i kurator platformy MYPH (szkoła, kolektyw i galeria fotografii). Członek UPHA – Ukraińskiej Alternatywy Fotograficznej.

Fotografią zajął się w 2009 roku. Przez 10 lat wziął udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Laureat ukraińskich i międzynarodowych konkursów, między innymi Leica Oskar Barnack Newcomer Award w 2017 roku, Fotograf Roku 2012, 2013 i 2016 (Kijów, Ukraina), czy Złotej Kamery w roku 2012 (Kijów, Ukraina).

Znalazł się na krótkiej liście artystów zakwalifikowanych do Krakow Photomonth w 2013 roku oraz Pinchuk Art Center Prize w roku 2015. Uczestnik Paris Photo w 2017 roku oraz Volta Art Fair w ramach Art Basel w latach 2018 i 2019, Photo LA w roku 2020 i wielu innych.