Krzysztof Miller
Podróż koleją transsyberyjską – wystawa indywidualna
Kurator: Joanna Kinowska
Miejsce: Sopot Centrum – przestrzeń A
Wernisaż: 7.09.2018 godz. 20.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018

Krzysztof Miller (1962-2016) fotoreporter. Wielokrotny mistrz Polski juniorów i seniorów w skokach do wody z trampoliny i wieży. Od 1986 autor zdjęć dla pism drugiego obiegu. Od 1989 roku był związany z „Gazetą Wyborczą”. Tworzył przede wszystkim reportaże z wydarzeń. Podczas swoich reporterskich dyżurów bywał na wydarzeniach politycznych – wizytach prezydentów czy premierów, w Sejmie. To jednak nie było jego domeną. Podobnie ze sportem i zdjęciami kulinarnymi. Był jednak przenikliwym obserwatorem życia codziennego w każdym rejonie świata. Jeszcze w pierwszym roku pracy dla “Gazety”, fotografował przemiany polityczne w Polsce, Czechosłowacji i Rumunii. W tej ostatniej zetknął się po raz pierwszy z krwawymi zajściami i musiał je sfotografować. W kolejnych latach często wyjeżdżał w rejony wojen i konfliktów. Był nazywany najważniejszym polskim fotoreporterem wojennym. Najistotniejszy w jego zdjęciach był zawsze człowiek – bez względu na stanowiska i tytuły. Zmagał się z depresją i stresem pourazowym (PTSD).
W 2013 wydał książkę „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego”. W 2014 roku odznaczony Krzyż̇em Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W rok po jego śmierci ukazała się książka, nad którą pracował: „Fotografie, które nie zmieniły świata.”

Wysłanie dziennikarzy na drugi koniec świata, w półtora miesięczną podróż, dziś jawi się jako legenda. Dwadzieścia tysięcy kilometrów, pięćdziesiąt dni, sto negatywów. Rok 1993. Trzech podróżujących: Krzysztof Miller, Piotr Bikont i Andrzej Chętko. Podróż życia – powiedzą po latach o tym wyjeździe dwaj z nich.

Jechaliśmy, nie napiszę słowa „tam”, bo nawet nie wiedziałem do końca, gdzie jedziemy. Piotrek Bikont szlifował trasę przejazdu według kieszonkowego atlasu świata. A od redakcji dostaliśmy mgliste zobowiązanie, żeby coś fajnego napisać i coś fajnego sfotografować. – Krzysztof Miller

31.03.1993 ROSJA KOLEJ TRANSSYBERYJSKA CHABAROWSK ULICE RESTAURACJA FOT. KRZYSZTOF MILLER / AGENCJA GAZETA KM 738  KOLEJ TRANSSYBERYJSKA – REPORTAZE DVD 004

31.03.1993 ROSJA KOLEJ TRANSSYBERYJSKA CHABAROWSK ULICE RESTAURACJA
FOT. KRZYSZTOF MILLER / AGENCJA GAZETA
KM 738
KOLEJ TRANSSYBERYJSKA – REPORTAZE DVD 004

Bogdan Dziworski – f/5.6 – wystawa indywidualna
Kurator: Rafał Łochowski
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki
Wernisaż: 7.09.2018 godz. 18.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018
Wystawa powstała we współpracy z 6×7 Leica Gallery

Bogdan Dziworski (1941) wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

f/5.6 to przegląd zdjęć wybitnego filmowca, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Uważany za arcymistrza fotografii ulicznej nazywany polskim Cartier-Bressonem, Dziworski stworzył czuły i subiektywny dokument wokół polskiego społeczeństwa w latach 60., 70., 80 i 90. Zapisał go w formie czarno-białych zdjęć, które będzie można podziwiać na ekspozycji. Pokaz w Państwowej Galerii Sztuki to fragment ponad czterdziestoletniego dorobku tego twórczego fotografa.

Bogdan Dziworski

Grzegorz Wełnicki – ETERNAL – wystawa indywidualna
Kurator: Maja Kaszkur
Miejsce: Sopot Centrum – przestrzeń B
Wernisaż: 7.09.2018 godz. 20.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018

Grzegorz Wełnicki (1986) mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył studia fotograficzne na Wydziale Operatorskim w PWSTiF w Łodzi. Jego prace zostały nagrodzone na wielu konkursach fotograficznych m.in. Newsweeka, BZ WBK Press Photo, a w 2018 roku zdobył prestiżową nagrodę International Photographer of the Year i wyróżnienie Photographic Museum of Humanity za projekt ETERNAL, prezentowany na festiwalu. Jego zdjęcia ukazały się między innymi na łamach prestiżowego GUP Magazine oraz w takich tytułach jak: Wysokie Obcasy, Zwierciadło, Kwartalnik FOTOGRAFIA, Duży Format, Przekrój, Kontynenty, Snap Me. Wystawiał między innymi w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Galerii Pauza w Krakowie, Faktycznym Domu Kultury w Warszawie, Lookout Gallery w Warszawie, Galerii koło ZPAF w Warszawie oraz wielu innych. W październiku 2013 odbyła się premiera głośnej książki “Eli, Eli” autorstwa Wojciecha Tochmana (wydawnictwo Czarne), do której Grzegorz Wełnicki realizował projekt fotograficzny. W swoich pracach Wełnicki łączy wiele nurtów fotograficznych – od fotoreportażu i dokumentu, aż po fotografię kreacyjną, co umożliwia mu przenikliwe ujęcie interesującego go tematu, jakim jest wielowymiarowość istoty człowieka i jego historii. Jego prace niosą ogromny ładunek emocjonalny i nie pozostawiają odbiorcy obojętnego.
Przedstawione na ekspozycji portrety ukazują Nietykalnych zwanych w Waranasi Chaudhary’s. To ludzie z najniższej społecznej kasty w Indiach od wieków odpowiedzialni za palenie ciał w tym świętym mieście. Niesłychanie ciężkie zajęcie zostało im przypisane jako jedna z rozlicznych nieuprzywilejowanych prac, które wypełniają w hinduskim społeczeństwie.W teorii konstytucja Republiki Indii z 1950 roku znosiła zależności kastowe, zgodnie z ideą Mahatmy Ghandiego, który walczył z wszelkimi przejawami dyskryminacji społecznej. W jej myśl Nietykalni, zwani przez Ghandiego „Dziećmi Boga” zyskali rozliczne prawa (w tym dostęp do edukacji i stanowisk publicznych) i zostali oficjalnie włączeni w system społeczny. Pomimo tego w Waranasi do tej pory obarczeni są stygmatem kastowości.

welnicki_3

Agata Grzybowska – 9 bram, z powrotem ani jednej – wystawa indywidualna
Kurator: Maja Kaszkur
Miejsce: Sopot Centrum – przestrzeń C
Wernisaż: 7.09.2018 godz. 20.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018

Agata Grzybowska (1984) fotoreporterka, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka fotografii Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Od kilku lat związana jest zawodowo z „Gazetą Wyborczą”. W 2013 roku zdobyła II miejsce w konkursie Grand Press Photo w kategorii fotokast za multimedialny reportaż „Zabić geja”. Razem z Wojciechem Karpieszukiem zdobyła nagrodę Obserwator w Studenckich Nagrodach Dziennikarskich MediaTory. Jej prace były nominowane do wielu prestiżowych nagród, między innymi do Grand Press Photo i Amnesty International. W 2015 roku wygrała Grand Prize BZ WBK Press Photo za zdjęcie „Czarnego czwartku” na Majdanie w Kijowie. W tym samym konkursie zdobyła również pierwsze miejsce w kategorii zdjęcie pojedyncze – Wydarzenia.W marcu 2017 roku, wraz z Bartkiem Wąsikiem i Robertem Migasem, zrealizowała projekt pt. „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta” zrealizowanego na zamówienie Teatru Starego w Lublinie z okazji 700-lecia miasta. Jej prace były pokazywane m.in. w Zamku Królewskim w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Europejskim Centrum Kultury w Gdańsku, w Galerii Szyb Wilson w Katowicach, w Starym Browarze w Poznaniu, w Galerii FF w Łodzi, w Instytucie Kultury w Bukareszcie. Jest stypendystką Programu Młoda Polska.
W 2017 roku wydała album fotograficzny pt. „9 Bram, z powrotem ani jednej”, nakładem wydawnictwa BLOW UP PRESS. Książka została uznana za najlepszą książkę roku podczas finału konkursu Grand Press Photo oraz w plebiscycie Fotopolis i Digital Camera. Nad swoimi reportażami pracuje w różnych rejonach świata, opowiadając o człowieku w sytuacjach trudnych i często granicznych. Jej zasadą jest być jak najbliżej człowieka i jego historii.

Praca Grzybowskiej jest opowieścią o samotności i melancholii, które uważa za naturalne doświadczenie i stan istnienia. Poprzez pryzmat swoich bohaterów mówi także o sobie samej, szukając odpowiedzi uniwersalnych.

Po latach fotografowania cudzego cierpienia potrzebowałam się zatrzymać i odpocząć. Chciałam znowu nauczyć się fotografować w ciszy, w nocy, samotnie wyszukując obrazy w naturze, będąc czasami przy innym człowieku, słuchając jego historii, jego cierpienia, jego bólu, ale też radości – po prostu słuchając jego życia. Przyroda stała się dla mnie uspokojeniem i formą ucieczki. Stała się nową formą wyrażania artystycznego. (…)

grzybowska_4

Wojciech Grzędziński – Flashbacks – wystawa indywidualna
Kurator: Maja Kaszkur
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki
Wernisaż: 7.09.2018 godz. 18.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018

Wojciech Grzędziński – (1980). Fotoreporter. Laureat konkursów fotograficznych World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych.
W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Wielokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach fotograficznych tj. Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo, Newsreportage, SONY World Photography Awards. W 2009 roku zdobył nagrodę World Press Photo.

Pamięć. Zawsze zaskakuje mnie jak działa. Te same perfumy na skórze tej samej kobiety. Zapach po latach przywołujący stop-klatki przeżyć. Wystarczy poczuć. Wziąć wdech. Ciężarówka przejeżdżająca w słoneczny dzień. Ciężki, wypełniający płuca, taki którego nie można z siebie zmyć. Słodki i przerażający. Smród rozkładających się trupów. Widziałem. Pewnie więcej niż myślałem, że zobaczę. Pewnie jeszcze nie dość. (…)”

To pierwszy, pokazywany publicznie, tak bardzo osobisty projekt tego fotoreportera. Opowieść o swoich emocjach, ranach, zmaganiu się z traumami, snuje używając trochę innego języka fotografii niż do tej pory w zawodowym życiu. Wrażeniowe, czasem graniczące z abstrakcją obrazy w większości zrobił w domu lub jego niedalekiej odległości, jednak jego oddziaływanie jest tak silne, że nie pozostawi widza obojętnym.

grzedzinski_5

DEBUTS 2018 – wystawa pokonkursowa pod patronatem doc!photomagazine
Kurator: Grzegorz Kosmala
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki
Wernisaż: 7.09.2018 godz. 18.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018

To już piąta edycja DEBUTS – projektu, którego celem jest promowanie najbardziej utalentowanych wschodzących fotografów. Już nie tylko z Polski, jak we wcześniejszych edycjach, ale z całego świata. W DEBUTS mogą wziąć udział wszyscy fotografowie, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Nie jest ważne, skąd pochodzą, jakie mają doświadczenia oraz osiągnięcia. Liczy się pasja, kreatywność, wrażliwość wizualna, umiejętność opowiedzenia historii za pomocą kilku obrazów, oryginalność. Właśnie te elementy łączą prace 20 fotografów prezentowanych na wystawie DEBUTS_2018.

Sergey Melnitchenko_Behind the Scenes_1

Zbigniew Kosycarz – wystawa archiwalnych fotografii Sopotu
Kurator: Maciej Kosycarz
Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu
Wernisaż z oprowadzaniem: 8.09.2018 godz. 11.00
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018

Zbigniew Kosycarz– (1925–1995), był jedną z najpopularniejszych postaci Wybrzeża Gdańskiego. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku, zamieszkał początkowo w Sopocie, pracował w gdyńskich redakcjach gazet i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim „latający reporter”. Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Dokumentował też życie codzienne, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Choć przez całe życie zawodowe związany był z gdańskim dziennikiem „Głos Wybrzeża”, publikował także w wielu innych wydawnictwach. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie.

Z wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł „Gdańszczanina Roku 1972”, otrzymany głosami czytelników „Wieczoru Wybrzeża”. Od roku 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo jego imienia.

Sopot to nie tylko szaleństwo, zabawa i wakacje. Doskonale zauważał to swoim okiem Zbigniew Kosycarz. Śpiew i taniec, ale też zwykłe, toczące się równolegle życie codzienne rejestrował na swoich zdjęciach. Tutaj na 20 wybranych ujęciach wykonanych w latach 50., 60. i 70. na negatywach 6×6 cm.

Zbigniew Kosycarz

Wystawa aparatów konstrukcji Marka Mazura/ fotografie Krzysztofa Mystkowskiego ,,W tak pięknych okolicznościach… Sopotu’’
Kurator: Tomasz Bergmann
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki
Wernisaż: 7.09.2018 godz. 18.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018

Wystawa prezentująca aparaty autorstwa Marka Mazura oraz cykl fotografii Krzysztofa Mystkowskiego wykonanych ,,Mazuronem’’.

Sopocki cykl Krzysztofa Mystkowskiego pt. ,,W tak pięknych okolicznościach… Sopotu’’ prezentuje ponadczasowy klimat kurortu. Fotograf uwiecznił obrazy przy użyciu obiektywu ,,Mazuron’’ podczas spaceru, który jawi się niczym surrealistyczna podróż. Podróż w czasie lub raczej poza czasem.

Marek Mazur – (1951-2015) polski fotograf, zasłynął przede wszystkim jako konstruktor miniaturowych aparatów fotograficznych. W swojej pracy korzystał także z gotowych aparatów seryjnych, które poddawał nowatorskim modyfikacjom i ulepszeniom.
Wynalazek, z którego był szczególnie dumny, to jedyny na świecie obiektyw z optyką wykonaną z bursztynu. Zdjęcia wykonane tym aparatem zostały zaprezentowane na wystawie “Gdańsk w bursztynowym obiektywie”.
Marek Mazur przez ponad 30 lat prowadził w Gdańsku pracownię Retro camera, w której naprawiał aparaty. Jednak przede wszystkim konstruował własne autorskie aparaty i obiektywy. Były to modele z drewna, jak wspomniany obiektyw z optyką z bursztynu, mini aparaty ukryte w pierścionku, spince do krawata, piórze, zapalniczce, wbudowane w rączkę laski. Kolekcja miniaturowych aparatów Marka Mazura była prezentowana w USA na Florydzie, we Francji, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii.

Aparat Marka Mazura

Krzysztof Mystkowski (1972) reporter . Od blisko dwudziestu lat dokumentuje najważniejsze wydarzenia na Pomorzu. Pracował w „Wieczorze Wybrzeża” i „Dzienniku Bałtyckim”. Obecnie jest związany z agencją fotograficzną i wydawnictwem Kosycarz Foto Press. Jego zdjęcia ukazują się w największych polskich wydawnictwach prasowych (m.in. Newsweek, Polityka, Forbes), publikował również w światowych mediach jak The Washington Post i The Guardian. Był oficjalnym fotografem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wielokrotnie nagradzany na pomorskich i ogólnopolskich konkursach fotograficznych, m.in. Gdańsk Press Photo, BZWK Press Photo, Grand Press Photo.

Mystkowski Sopot4