Bóg, honor, ojczyzna i morze

Konstancja Nowina-Konopka

© Konstancja Nowina-Konopka

Opis wystawy

…to luźne kartki przypadkowo wyrwane z rodzinnego albumu Sopotu przez Konfederata*
Sopot. Jaka jest tożsamość tego miasta? Wydaje się być nieodgadniona i chaotyczna, jakby napisana ręką szaleńca. Jest elitarny czy masowy? Kulturalny czy komercyjny? Czy stereotyp jest prawdziwy? Czy jest coś pod powierzchnią? Sopot pełen jest pęknięć i rys, ludzi i ich losów, które ukryły się pod festiwalowym i turystycznym pokrowcem. Jednak są one fascynujące i niepowtarzalne. Autorka próbując zrozumieć, odkryć, jaki jest Sopot, zebrała drobne i wybuchowe fragmenty, historyczne i współczesne. Autorka inspirowała się postacią Petera Konfederata, który zapracował na swój przydomek, paradując z amerykańską flagą po sopockim Monciaku. Być może to jest klucz do odczytania historii.

*lokalnego wariata, który w czasach swojej świetności kąpał się w kałuży, a następnie umarł, choć podobno żyje.

Projekt łączy zdjęcia archiwalne i wykonane przez autorkę.

Konstancja Nowina-Konopka

Konstancja

Nowina-Konopka

Konstancja Nowina-Konopka

Konstancja Nowina-Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie.

Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej, działała też społecznie jako radna dzielnicy, w której mieszka. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia dotychczasowych zajęć. W 2012 obroniła dyplom Akademii Fotografii w Krakowie. W 2013 uczestniczyła w Programie Mentorskim Sputnik Photos w Warszawie. Obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach.

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in – Lens Culture Student Photography Awards 2013, Leica Street Photo 2013, Slovak Press Photo 2016. Była także finalistką konkursów: Vienna International Photo Awards 2013, The Miami Street Photography Festival 2013, Kolga Tbilisi Photo 2014 oraz Przetwórnia 2015.

Jej zdjęcia były publikowane w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach tj. Polityka, Gazeta Wyborcza, K MAG i 6Mois. Fotografie pochodzące z jej projektów fotograficznych – „1001 złych czynów” i „Minecraft” można znaleźć w książkach: No2 Sputnik Photos and Debuts 2015.

Zobacz inne wystawy

Karol Grygoruk
Gintaras Česonis, Dovile Dagiene, Vilma Samulionyte, Gytis Skudžinskas
Skip to content