Horyzont zdarzeń

Kacper Kowalski

Horyzont Zdarzeń

Kacper Kowalski

Termin

2.09.-9.10.

Miejsce

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (PGS)

Wstęp

Bilet PGS

Opis

Pojęcie „Horyzont zdarzeń” oznacza sferę otaczającą czarną dziurę lub tunel czasoprzestrzenny, oddzielająca obserwatora od zdarzeń, o których nigdy nie otrzyma żadnych informacji. Innymi słowy, jest to granica w czasoprzestrzeni, po przekroczeniu której prędkość dowolnego obiektu lub fali przekracza prędkość światła w próżni. I żaden obiekt, nawet światło emitowane z wnętrza, zza horyzontu nie jest w stanie opuścić tego obszaru. Wszystko, co przenika przez horyzont zdarzeń od strony obserwatora, znika.  To ostatni cień przed głęboką czernią, która pochłania całe światło. Horyzont zdarzeń jest umowną, wręcz metaforyczną granicą.

„Horyzont zdarzeń” to projekt bardzo osobisty. Fotografie Kacpra Kowalskiego już dawno przestały być estetyczną inwentaryzacją natury, a w jego relacji z otoczeniem pejzaż stał się pewnego rodzaju medium, narzędziem obrazowania emocji, obraz emanacją krajobrazów wewnętrznych i odczuć, a sam lot formą transu. Autor oddaje stery instynktowi, który prowadzi do zaskakujących i nieoczekiwanych, wręcz mistycznych przeżyć, gdzie pojawiają się nieoczekiwane  refleksje i interpretacje.

Próbuje rozumieć własne postrzeganie świata, w którym to procesie mimowolnie włącza do sposobów obserwacji archetypy. Zestraja się z krajobrazem na osobistej, intymnej częstotliwości. Nie tylko widzi obrazy, ale odczuwa poprzez nie, obserwuje fotograficznie naturę, nie wiedząc gdzie go to zaprowadzi, jakie wzbudzi emocje i co ujawni w jego podświadomości.

Kuratorka: Maja Kaszkur

Kacper

Kacper Kowalski

Kowalski

Kacper Kowalski
Kacper Kowalski (ur. 1977) jest architektem i pilotem, ale postanowił poświęcić się lataniu i fotografii - swojej prawdziwej pasji. Jako paralotniarz, wzbija się w powietrze z silnikiem przypiętym do pleców, by odkrywać świat form, kształtów i wzorów. Zmagając się z siłami natury: wiatrem i prądami powietrznymi, na wysokości 150 metrów nad ziemią, znajduje się w stanie niemal medytacyjnym, kiedy to natura i otoczenie odsłaniają przed nim nie tylko abstrakcyjne formy, ale zdają się komunikować z nim językiem kształtów i symboli, które pojawiają się na jego fotografiach. Lot staje się duchową podróżą, która ujawnia uniwersalne prawdy o relacji człowieka z naturą, o przeszłości i teraźniejszości, a także o własnej, osobistej prawdzie i drodze do niej.  W 2021 roku Kacper obchodził 25-lecie od swojego pierwszego samodzielnego lotu paralotnią. Spędził ponad 5000 godzin samotnie w powietrzu przemierzając ponad 250 000 km w przestrzeni powietrznej. To trochę jakby wystrzelił się w kosmos i niemal dotarł na Księżyc. Przeleciał nad domem Dalaj Lamy w Indiach, wykonał dziesiątki awaryjnych lądowań, w tym na dachach, drzewach i bagnach. Jego lotom towarzyszyły niezliczone przygody.  Jego pierwsza książka, Side Effects, ukazała się w 2014 roku, druga - OVER - jako wydawnictwo własne w 2017 roku, a trzecia Arche w 2021 roku. Jego zdjęcia zostały trzykrotnie nagrodzone w konkursie World Press Photo i zdobyły dziesiątki innych nagród, w tym sześciokrotnie POYi. Jego projekty były wystawiane kilkaset razy na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie. Jest reprezentowany przez galerie: Bildhalle w Amsterdamie i Zurychu oraz Atlas Gallery w Londynie, oraz przez agencję prasową Panos Pictures. Kacper mieszka i pracuje w Gdyni, Polska.

Zobacz inne wystawy

Copyright © 2022 W Ramach Sopotu
Skip to content