National Geographic

Wystawa zbiorowa

National Geographic

Wystawa zbiorowa

Termin

2-18.09.

Miejsce

Plac Przyjaciół Sopotu (wystawa plenerowa)

Wstęp

Wstęp wolny

Opis

KOBIETY: Czas zmian

Wystawa „Kobiety: czas zmian” prezentuje fotografie należące do objazdowej galerii „Women: A Century of Change” organizowanej przez National Geographic Society. Spośród niezrównanego archiwum National Geographic, gromadzonego od ponad dziewięciu dekad, wyselekcjonowano ikoniczne zdjęcia reportażowe oraz portrety ukazujące przeszłość i przyszłość kobiet z całego świata, ich codzienne życie, nadzieje, mądrość i piękno. Wśród sylwetek, które będzie można zobaczyć w ramach polskiej wystawy, znalazły się też inspirujące portrety naszych rodaczek: Wandy Rutkiewicz, Krystyny Kozioł i Anny Gumsley.

Od chwili powstania w 1888 r. National Geographic Society gromadzi fotografie dokumentujące zarówno codzienne życie różnych społeczeństw i kultur, jak i wielkie, heroiczne wyczyny współczesnych bohaterów. Wszystkie te momenty tworzą jedyną w swoim rodzaju kronikę, w której wyraźnie odznaczają się sylwetki kobiet, ukazane na przestrzeni wieku.
To w oparciu o ten niezrównany zbiór i wieloletnią pracę fotografek i fotografów powstała zachwycająca wystawa „Kobiety: czas zmian”, która w sierpniu zawita do Polski. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, kuratorka i zarazem dyrektorka artystyczna magazynu National Geographic Polska, wyselekcjonowała 30 ponadczasowych ujęć, które razem opowiadają inspirujące historie kobiet różnych narodowości i profesji, żyjących w odmiennych kontekstach społecznych i kulturowych. Wśród nich zobaczymy zarówno niepublikowane dotąd zdjęcia, jak i legendarną fotografię, na której Steve McCurry uwiecznił zielonooką afgańską dziewczynę.

W galerii portretów natrafimy m.in. na Wandę Rutkiewicz, która jako jedna z pierwszych kobiet podbiła świat himalaizmu – jej portret znajdziemy w sekcji „Inspirujące Kobiety”. Zdjęcie pochodzi z prywatnej kolekcji fotografki Ewy Abgarowicz. Obok Rutkiewicz zobaczymy także Krystynę Kozioł i Annę Gumsley – badaczki, których odwaga i wytrwałość w pracy naukowej mogą być inspiracją dla wszystkich.

Zobacz inne wystawy

Copyright © 2022 W Ramach Sopotu
Skip to content