O wiele za blisko

Martina Hoogland Ivanow

© Martina Hoogland Ivanow

Opis wystawy

Projekt “O wiele za blisko” to wizualna medytacja nad dystansem, zarówno fizycznym jak i emocjonalnym, bliskością obiektu i oddaleniem od miejsca. W serii przeplatają się portrety rodzinne i wnętrza domów z pejzażami najbardziej odległych i dalekich miejsc na krańcach Ziemi. Autorka przez siedem lat podróżowała do różnych miejsc na Syberii, wyspie Sachalin, Tierra del Fuego i na półwysep Kola w rosyjskiej Laponii. Każde z nich ma swoją mroczną historię i było ogniskiem sporów i niezadowolenia. W połączeniu z fotografiami wykonanymi przez artystkę wśród bliskiej jej, własnej społeczności, powstała literacka opowieść, która balansuje na krawędzi pomiędzy elementami niepokojącymi, a znajomych i oswojonymi.

Dotyczy to także samej natury fotografii i jej zdolności łączenia i do odnoszenia się do historii i emocji z daleka i bliska.

Martina Hoogland Ivanow

Martina

Hoogland Ivanow

Martina Hoogland Ivanow

Martina Hoogland Ivanow mieszka i pracuje w Sztokholmie. Artystka zajmuje się głównie fotografią, ale także filmem. Wspólnym mianownikiem jej prac jest fascynacja tym, co złożone i sprzeczne, stąd proces fotograficzny jest dla niej badaniem naszej często dualistycznej natury oraz próbą odkrycia tego, w jaki sposób jaźń odnosi się do świata zewnętrznego i go interpretuje. Jest autorką czterech książek fotograficznych: Far too Close, 2010 (SteidlMack), Speedway, 2013 (Livraison Books), Satelita + Circular wait + Second Nature, 2016 (Livraison Books & Art and Theory Publishing). Najnowsza publikacja – Early Reading, 2018 (Art and Theory Publishing) jest częścią większego projektu, który składa się z nielinearnej dokumentacji struktur społecznych i ich różnych podejść do zaufania i strachu. Prace Hoogland Ivanow znajdują się w kolekcjach Moderna Museet w Sztokholmie i The Public Arts Agency Sweden.

Zobacz inne wystawy

Przemek Dzienis
Patryk Bułhak
Skip to content