Porzucone Córki Tygrysa

Patryk Bułhak

Porzucone Córki Tygrysa

Patryk Bułhak

Termin

3-18.09.

Miejsce

KIT

Wstęp

Wstęp wolny

Opis

Sri Lanka to raj dla turystów, w którego tle od ponad dwóch dekad tli się brutalny konflikt etniczno-religijny między Syngalezami a Tamilami. Bratobójcza wojna uczyniła ze Sri Lanki kraj naznaczony krwią i cierpieniem, którego historię władze nadal starają się ukryć. Wojna nierozliczona, mało medialna, o której się nie mówi, pominięta przez środowisko międzynarodowe i mocarstwa, które nie widząc tam swojego interesu, nie zareagowały na ludobójstwo. Wojna, która zostawiła poraniony naród, podzielone rodziny, okaleczonych ludzi.

W latach 90. zeszłego wieku członkowie należący do rebelianckiego ugrupowania Tamilskich Tygrysów (LTTE), uznanego obecnie za terrorystyczne, żądali utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego, Ilamu, co rozpoczęło trwającą wiele lat wojnę domową. Kiedy mężczyźni masowo ginęli na polach bitew, młode odważne, pełne ideałów kobiety wstępowały w szeregi tej armii. Walczyły wtedy o swoją wolność, godność i prawa, teraz mierzą się z przeszłością, starając się sprostać trudnej codzienności. W 2009 roku rebelia została zdławiona, a władze Sri Lanki przejęły kontrolę nad terenami uznawanymi przez Tamilów za ich odrębne państwo. Kobiety, które przetrwały piekło wojny, znalazły się w nowej, równie skomplikowanej rzeczywistości. Żyją napiętnowane i wykluczone społecznie we własnym kraju. Melancholijnie spoglądają wstecz, patrząc na otaczający je krajobraz, którego każdy element nosi w sobie blizny ich historii i wspomnienie młodości. Ruiny domów, przerośnięte korzenie drzew, wysokie trawy, zmącona powierzchnia wody stają się zwierciadłem minionego czasu.

„Porzucone córki Tygrysa” to opowieść o Tamilkach, wojowniczkach, zarówno tych walczących na froncie, jak również poza nim – odrzuconych, zepchniętych na margines przez państwo i system. To kobiety, którym nie dane było doświadczyć młodości, naznaczonych piętnem konfliktu, pomijanych, niechcianych, niewygodnych, wciąż żyjących w strachu i mimo traumy pozostawionych samym sobie. Kobiety, które dalej walczą – o swoje prawo do godnego istnienia, zrozumienia i o lepsze życie dla swoich dzieci. To historia Tygrysic – kobiet wojny, po której kurz nie opada…

Kuratorka: Maja Kaszkur

Patryk

Patryk Bułhak

Bułhak

Patryk Bułhak
Patryk Bułhak (ur. 1977 r.) - fotograf i podróżnik, na stałe mieszka w Warszawie. Ukończył warszawską Akademię Fotografii, przez lata pracował jako DJ i promotor - w Polsce oraz za granicą. W swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno – kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich. Bardzo często szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiet zwł. w kontekście praw człowieka. W 2016 roku został laureatem konkursu DEBUTS organizowanego przez doc! photomagazine. Fotografie z nagrodzonej serii “Zamknięte” zostały pokazane na wielu wystawach zbiorowych m.in. w Luisa Catucci Gallery w Berlinie oraz na wystawach indywidualnych w 6x7 Leica Gallery Warszawa, galerii Pop-Up Ogrodowa 8 w Łodzi, galerii Ratusz w Zamościu, Centrum Kultury w Lublinie, a ostatnio w galerii Farbiarnia w Bydgoszczy.

Zobacz inne wystawy

Copyright © 2022 W Ramach Sopotu
Skip to content