Tacy jak my

Karolina Jonderko

© Karolina Jonderko

Opis wystawy

Kim są ci ludzie? Aby ich poznać, musisz podejść bliżej. Stanąć twarzą w twarz. Posłuchać. Popatrzeć im w oczy. Wtedy zobaczysz… siebie.

Czy to tylko odbicie twarzy, którą tak dobrze znasz, czy jest tam coś więcej? Ktoś inny? Być może historia, którą czytasz, brzmi znajomo. Być może to jest również Twoja historia? Chciałabym, abyś Ty, widz tej wystawy, spróbował stanąć razem z tymi, którzy przechodzą kryzysy oraz zaburzenia psychiczne, i zobaczył w tych opowieściach odbicie własnych refleksji.

Kryzysy psychiczne dotykają większości z nas, ale – jak mówią te opowieści – kryzys nie zawsze oznacza koniec. Wręcz przeciwnie, zwykle jest początkiem. Każda fotografowana osoba własnymi słowami opisuje walkę z chorobą psychiczną. Bohaterowie wystawy postanowili podzielić się historiami swoich kryzysów, aby pomóc innym w porę je dostrzec.

Statystyki mówią, że co czwarty Polak ma problemy psychiczne. Oznacza to, że kryzys psychiczny może się zdarzyć każdemu z nas, w dowolnym momencie naszego życia. Publiczne mówienie o tym, jak powszechne jest to zjawisko, ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia. Im wcześniej szuka się pomocy, im szybciej rozpoznaje się objawy, tym większe są szanse na pełne wyzdrowienie. I uniknięcie tragedii.

Karolina Jonderko

Karolina

Jonderko

Karolina Jonderko

Karolina Jonderko (1985) Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku.

Zobacz inne wystawy

Bogdan Dziworski
Estella Dandyk, Kacper Godlewski, Karolina Golis, Maria Łukaszewska, Filip Preis, Aleksandra Szajnecka, Karolina Wojtas
Skip to content