Wystawa archiwalnych fotografii Sopotu

Zbigniew Kosycarz

© Zbigniew Kosycarz

Opis wystawy

Zbigniew Kosycarz – (1925–1995), był jedną z najpopularniejszych postaci Wybrzeża Gdańskiego. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku, zamieszkał początkowo w Sopocie, pracował w gdyńskich redakcjach gazet i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim „latający reporter”. Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Dokumentował też życie codzienne, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Choć przez całe życie zawodowe związany był z gdańskim dziennikiem „Głos Wybrzeża”, publikował także w wielu innych wydawnictwach. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie.

Z wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł „Gdańszczanina Roku 1972”, otrzymany głosami czytelników „Wieczoru Wybrzeża”. Od roku 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo jego imienia.

Sopot to nie tylko szaleństwo, zabawa i wakacje. Doskonale zauważał to swoim okiem Zbigniew Kosycarz. Śpiew i taniec, ale też zwykłe, toczące się równolegle życie codzienne rejestrował na swoich zdjęciach. Tutaj na 20 wybranych ujęciach wykonanych w latach 50., 60. i 70. na negatywach 6×6 cm.

Zobacz inne wystawy

Maciek Bernaś, Michalina Kacperak, Julia Klewaniec, Grzegorz Piotrowski, Aleksandra Skowrońska
Patryk Bułhak

Copyright © 2024 W Ramach Sopotu

Skip to content