Wystawa studentów ASP w Gdańsku

Wystawa zbiorowa

© Teresa Płotkowiak

Opis wystawy

Reprodukcja stworzyła sztuki fikcyjne.
André Malraux, Les Voix du silence, Gallimard, Paris 1952.

W roku akademickim 2016/2017, poprowadziłem cykl warsztatów fotograficznych dla studentów wydziału grafiki, gdańskiej ASP. Zaproszenie dziekana, prof. Sławomira Witkowskiego, dawało mi swobodę w autorskim doborze tematu.

Opracowałem program zajęć i zadania praktyczne, które chciałem żeby studenci zrealizowali. W trakcie naszych spotkań i rozmów, zaintrygowany różnorodnością sposobów rozumienia fotografii, zmieniłem swoje założenia. Poprosiłem, żeby sami zdecydowali co chcieliby pokazać w ramach wspólnego, sumującego naszą współpracę, projektu.

Uważnie wsłuchałem się i obejrzałem propozycje studentów. Wystarczyło skierować ich w stronę decyzji o słuszności własnych twórczych poczynań…

Tak powstała niniejsza publikacja, i ta publikacja jest obiektem wystawienniczym. Może też być odczytana jako katalog, teaser, do potencjalnej ekspozycji, którą skonstruowaliśmy.

Swoje prace studenci wymyślili, zrealizowali i opisali samodzielnie.

Uznałem, że są warte pokazania w indywidualnych rozwiązaniach – adekwatnych formach wobec treści i przekazu. W tym zakresie zainspirowałem ich: podsunąłem pomysły jak mogą wystawić swoje projekty fotograficzne. Podobają mi się: są bezpretensjonalne, autentyczne, osobiste, emocjonalne, u progu tego co być może, ich autorzy będą tworzyć w przyszłości, w ogóle.

W końcu są to absolwenci wydziału grafiki – fotografia jest dla nich jedną z wielu możliwości…

PS. SOPOT/CZYTELNIA NR 9 – to ekspozycja w postaci instalacji. Dziewięć stanowisk czytelniczych (tyle ile uczestników warsztatów) z gazetą/publikacją (zawiera reprodukcje wszystkich projektów zrealizowanych przez studentów) na wieszaku z indywidualnym oświetleniem.

W trakcie wernisażu, studenci/autorzy, są obecni w CZYTELNI NR 9, zajęci “przeglądem swojej gazety”.

Autorką projektu graficznego gazety jest Teresa Płotkowiak, jedna z uczestniczek warsztatów.

Wojtek Wieteska

Kurator: Wojtek Wieteska

Opieka Pedagogiczna: Prof. Sławomir Witkowski

Studenci/Autorzy Prac: Aleksandra Bołbot, Anna Gawron, Magdalena Papke, Nicola Papiernik, Alicja Pałgan, Violetta Pilecka, Teresa Płotkowiak, Jakub Spioch, Natalia Zalewska

Zobacz inne wystawy

Wojtek Wieteska
Karolina Jonderko

Copyright © 2024 W Ramach Sopotu

Skip to content