Na zdjęciu prof. Adam Smolana w swoim mieszkaniu 1983 r.
Wyjątkową pamiątką po kolejnych edycjach festiwalu jest fotopomnik. Ideą fotopomnika jest spontaniczne zderzenie widza ze sztuką. Dotychczas w przestrzeni miejskiej Sopotu pojawiły się zdjęcia takich legend polskiej fotografii, jak Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Zbigniew i Maciej Kosycarze, Rafał Milach oraz Wojtek Wieteska. Autorką fotografii 9. edycji FFWRS jest Zofia Rydet.
Wybitna polska fotograf, jako artystka, czynnie działająca od lat sześćdziesiątych do lat dziewięćdziesiątych. Jej pierwsze ważne projekty to „Mały człowiek” i „Czas przemijania”. W latach sześćdziesiątych rozpoczęła pracę nad cyklem fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni” wydanym w 1979 roku w formie albumu ze wstępem Urszuli Czartoryskiej. Składał się on z 70 fotografii tworzących 15 serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego. Jednak bez wątpienia najważniejszym cyklem, który zapisał nazwisko Zofii Rydet w historii polskiej fotografii, jest cykl nazwany przez Urszulę Czartoryską „Zapisem socjologicznym”. Pracę nad nim artystka rozpoczęła w wieku 67 lat, a na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat wykonała około trzydziestu tysięcy czarno-białych fotografii – głównie portretów ludzi na tle wnętrz ich domów. Pierwotnie założeniem artystki było ukazanie postaci człowieka na równi z pozostałymi elementami wystroju. Wkrótce jednak to człowiek na tych fotografiach zaczął odgrywać rolę pierwszoplanową. Zdjęcia do Zapisu powstały w większości na obszarach wiejskich – na Podhalu, Górnym Śląsku, Suwalszczyźnie, Rzeszowszczyźnie. Z czasem projekt rozrósł się na inne rejony Polski, w tym także na miasta m.in. – Łódź, Kielce, Gliwice, Szczecin, Gdańsk, Gdynię i Sopot. Miejska część „Zapisu socjologicznego” to prawie wyłącznie portrety artystów oraz ludzi kultury, na wybrzeżu głównie związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Związkiem Polskich Artystów Fotografików. Inne ważne cykle zrealizowane przez artystkę to „Nieskończoność dalekich dróg” w roku 1980 i „Suita śląska” z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, na którą składają się kolaże i fotomontaże, zawierające cytaty z wcześniejszych fotografii, głównie z „Zapisu socjologicznego”.
Zofia Rydet za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana w licznych konkursach w kraju i za granicą. Prace jej możemy odnaleźć w najważniejszych zbiorach polskich i zagranicznych, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Śląskim w Katowicach, w Muzeum Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.
Większość dorobku artystycznego Zofii Rydet znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet.
Artysta rzeźbiarz, rysownik, medalier, twórca rzeźb plenerowych i pomników. Pomysłodawca oraz realizator wielu koncepcji i projektów architektoniczno-rzeźbiarskich, m.in. w czasie odbudowy Głównego Miasta Gdańska czy Sali Maksymiliana na Zamku Książ w Wałbrzychu. Życiowe pasje realizował również w dziedzinie fotografii, a także podczas licznych podróży po Europie i wypraw taternickich. Był artystą z długim stażem akademickim, który rozpoczął przed wojną w Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie, kontynuował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku z siedzibą w Sopocie i Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dzisiejszej ASP.
Jego podstawowym tworzywem rzeźbiarskim było drewno. Rzeźbił również w kamieniu, ceramice i metalu. Był uczniem i asystentem prof. Mariana Wnuka, nestora polskiej rzeźby, współtwórcy tzw. szkoły sopockiej. Od 1949 roku ściśle współpracował z prof. Stanisławem Horno-Popławskim, dzieląc z nim nie tylko filozofię twórczego podejścia do materiału rzeźbiarskiego, ale także wspólną pracownię artystyczną zlokalizowaną w tzw. Pawilonie Rzeźby w Parku Północnym w Sopocie. Przy ul. Obrońców Westerplatte 28 mieszkał od 1970 roku. Na parterze dawnej oranżerii, należącej niegdyś do przedwojennego armatora i przedsiębiorcy Friedricha Waldemara Siega, mieściła się jego ostatnia rzeźbiarska pracownia. Zmarł w 1987 roku po ciężkiej chorobie.
Copyright © 2023 W Ramach Sopotu
Copyright © 2023 W Ramach Sopotu